Orientační nabídka


International


Znak města Jemnice (odkaz na titulní stránku) 

Město Jemnice
Oficiální webové stránky


Vyhledávání


Cesta: Titulní stránka > Volný čas > Městská knihovna > Historie knihovny

 

Historie knihovny

 

 
 
Počátky knihovnictví v Jemnici sahají do doby národního obrození.

První pokus o založení české knihovny se odehrál v roce 1848. V Jemnici v té době byli radní i starosta tvrdí Němci. Dokonce jediná škola ve městě byla německá. Kronikář a učitel Kartel Gartner napsal do pamětní knihy: „Když po roce 1848 zavedena konstituce, začalo i v Jemnici probouzeti se vědomí národní a založen spolek Slovanská lípa. V jeho čele stál obecní písař a spisovatel Josef Stanislav Menšík. Spolek měl malou knihovnu, kterou vědomí národní rozšiřoval.“ V roce 1887 měla knihovna 160 sv. V roce 1900 pak byla otevřena veřejná čítárna disponující 11 tituly novin a časopisů. Knihovnu financovala z darů a z vlastních prostředků skupina občanů, kteří si říkali Kroužek přátel četby.

Po roce 1918 byla v Jemnici založena první obecní knihovna a čítárna. Vedl ji MUDr. Josef Švejda. Od roku 1968 se začíná v našem městě knihovna rychle rozvíjet. První profesionální knihovnicí se stala učitelka Hana Findová. Rozvoj knihovny lze dobře demonstrovat na přírůstcích knižního fondu. V roce 1968 byl počet svazků 3840, o 7 let později v roce 1975 už měla knihovna 16 611 svazků. Do metodického obvodu střediskové knihovny v Jemnici patřilo tehdy 13 malých venkovských knihoven.

Důležitým předělem byl rok 1985, kdy byla knihovna, ve které pracovaly již dvě profesionální knihovnice, přesunuta do nových prostor na náměstí Svobody 71. Knižní fond v této době čítal téměř 20 000 svazků.

V roce 1996 se městská knihovna stala útvarem odboru vnitřních věcí Městského úřadu Jemnice. Následně získala první počítač a bylo zahájeno zpracování knižního fondu a v prosinci 1997 došlo ke spuštění počítačového programu na vypůjčování knih přes čárový kód a od  roku 1999 bylo v knihovně zavedeno internetové připojení.

V roce  2010, kdy se půjčovalo z více než 29 000 svazků, bylo rozhodnuto z důvodů kapacitně nevyhovujících prostor o přesunu do objektu kulturního domu na ulici Tyršova 592, který byl zrekonstruován za finanční spoluúčasti Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova v rámci osy IV Leader – programu rozvoje venkova ČR. 

 
Zodpovídá: správce stránek
Vytvořeno / změněno: 9.6.2009 / 5.5.2015
 

 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém